Blog > Komentarze do wpisu

Przemoc wobec kobiet, czyli o czym się nie mówi

 

 

W tym tygodniu, Stołeczna Gazeta Wyborcza poinformowała czytelników o popełnionej niedawno szokującej zbrodni w Karczewie. Autor artykułu zatytułowanego ,,Zabił i wyrzucił przez okno’’ w sposób bardzo zwięzły przedstawił fakty. Oto w nocy pewien mężczyzna, 53-letni mieszkaniec Karczewa zabił nożem swoją własną żonę, po czym wyrzucił jej ciało przez okno. Wezwana przez sąsiadów policja przybyła na miejsce zby późno, by unieszkodliwić sprawcę i uratować życie kobiety. Dalej autor informuje o ewentualnych motywach tej przerażającej zbrodni - motywem zbrodni miałaby być zazdrość, natomiast śledztwo bada, czy była to prawdziwa zazdrość, czy też urojona. 

Zastanawia mnie, czy fakt, że mężczyzna zabił z zazdrości może być jakimkolwiek usprawiedliwieniem? Jeśli zabił z zazdrości urojonej to znaczy, że poniesie surowszą karę? Takie podejście do sprawy dowodzi, jak bardzo nasze społeczeństwo jest patriarchalne i skłonne do akceptowania dziejącego się zła czyli przemocy wobec kobiet.

 

A w artykule  brak jakiejkolwiek refleksji, żadnego pogłębieia tematu. Autor nawet nie nazwał problemu - a chodzi przecież o przemoc wobec kobiet. Zjawisko, które niestety ciągle jeszcze występuje w naszym społeczeństwie i jak pokazują badania - nie ma ono charakteru marginalnego. Tysiące kobiet doznaje przemocy z rąk swoich partnerów i mężów, szacuje się, że rocznie ginie w wyniku zadanych razów około 500 kobiet. Skala przemocy jest więc ogromna. 

Myślę, że należy nieustannie o tym mówić, piętnować zachowania przemocowe, uwrażliwiać społeczeństwo na ten problem. I przede wszystkim, nazywać rzeczy po imieniu. 

Walka z przemocą wobec kobiet nie będzie skuteczna jeśli reakcja na nią będzie tak beznamiętna, czego dowodem jest wspomniany przeze mnie artykuł.

Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii zmiany mentalności. Nasze społeczeństwo jest silnie patriarchalne i przyzwalające na przemoc. Wystarczy zapoznać się z opiniami internautów pod artykułem Gazety Wyborczej, by się o tym przekonać.  

 

Źródła: 

http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,17057468,Dramat_w_Karczewie__Zabil_zone__cialo_wyrzucil_przez.html

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1594889,1,czy-europejskie-prawo-zaszkodzi-polskiej-rodzinie.read

czwartek, 04 grudnia 2014, hanna.brygida

Polecane wpisy

  • Ta okropna teściowa

    Zawsze czułam się niezręcznie w towarzystwie, gdy opowiadano sobie kawały o teściowych. Bogactwo dowcipów o teściowych jest nieprzebrane. Któż z was ich nie zna

  • Mama i jej dzieci

    Mama i jej dzieci Mama kocha swoje dzieci! Przy nich czas tak szybko leci. Najkochańsze są na świecie! To ludzkości piękne kwiecie. Jeden dzionek z życia mamy,

  • Konwencja na papierze

    Ponad rok temu z wielkim trudem udało się w Polsce ratyfikować Konwencję Rady Europy o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Sejm po wielu burzliwych debatach