Blog > Komentarze do wpisu

Siłaczki

Dziś przypada dokładnie setna rocznica wyborów do Sejmu Ustawodawczego (26 stycznia 1919). Wyborów szczególnych - bo pierwszych już w niepodległej Polsce i co najważniejsze, pierwszych, w których Polki mogły głosować i kandydować na równi z mężczyznami. Na mocy Dekretu o Ordynacji Wyborczej z 28 listopada 1918 wyborcą w Polsce stawał się każdy bez różnicy płci.  Polska wyprzedziła pod tym względem takie demokratyczne kraje jak Francja (równe prawa wyborcze dopiero w 1944) czy Szwajcaria (od 1971 r.) 

Polki chętnie skorzystały z prawa wyborczego. Frekwencja była mniej więcej na tym samym poziomie jak u mężczyzn - około 70%. Porównując to z czasami współczesnymi - wielkość oszałamiająca. Ale liczba zdobytych przez kobiety mandatów w Sejmie nie była już tak porywająca - tylko 8, co stanowiło 2% ogólnego składu (dziś kobiet w Sejmie jest 27 %). Pierwszymi posłankami zostały: 

Zofia Moraczewska

Zofia Sokolnicka

Anna Piasecka

Maria Moczydłowska

Gabriela Balicka 

Franciszka Wilczkowiakowa 

Irena Kosmowska 

Jadwiga Dziubińska

Czy kojarzycie z imienia i nazwiska sufrażystki, które utorowały Polkom drogę do Sejmu? Działaczki społeczne i polityczne, które niestrudzenie co najmniej od końca XIX wieku walczyły o równość w życiu politycznym ? Czy mówią wam coś takie postaci jak 

Maria Dulębianka

Justyna Budzińska-Tylicka

Kazimiera Bujwidowa

Maria Turzyma 

oraz Paulina Kuczalska-Reischmit ?

Wybierzcie się zatem na film ,,Siłaczki'' opowiadający o historii walki Polek o prawa wyborcze. Ten film przybliży wam sylwetki najbardziej aktywnych i zaangażowanych sufrażystek. Film zrealizowała Marta Dzido wraz z Piotrem Śliwowskim. Najbliższe seanse mają się odbyć w kinie Muranów w niedzielę i poniedziałek o godz. 16-tej.  Nie przegapcie. 

 

https://kinomuranow.pl/film/silaczki

https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

 

sobota, 26 stycznia 2019, hanna.brygida

Polecane wpisy